• ul. Szpitalna 32, 88-400 Żnin
  • 52 303 01 69
  • pcpr@pcpr-znin.pl

Aktualności

Rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci

Image
W dniu 14.11.2019 roku w Pałacu w Młodocinie odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci w ramach projektu „Rodzina w Centrum 2”.
Program spotkania obejmował taka tematykę jak: 
  1. Elementy z zakresu prawa rodzinnego
    Czym jest władza rodzicielska, jakie są formy ingerencji w jej wykonywanie. Opieka prawna, dziedziczenie i obowiązek alimentacyjny w kontekście rodziny zastępczej. Prawa i obowiązki dziecka – mini wykład, prezentacja multimedialna, skrypt materiałów dla uczestników.
  2. Jak być dobrym rodzicem – tworzenie definicji „dobrego rodzica/opiekuna”, wykorzystanie ćwiczeń warsztatowych i dyskusja nad obrazem dobrego rodzica/opiekuna w oczach dorosłego i dziecka 
  3. Rola i obowiązki opiekuna zastępczego - ćwiczenie warsztatowe, praca w grupach, konfrontacja wyobrażeń i pomysłów uczestników z obowiązującymi przepisami. 
  4. Oczekiwania społeczne wobec opiekunów zastępczych i ich konsekwencje dla właściwego wypełniania tej roli – dyskusja 
  5. Wpływ sytuacji kryzysowej, jaką jest rozstanie z rodziną na funkcjonowanie emocjonalne dziecka.
    Co to jest więź, jak powstaje i co się dzieje, kiedy więź jest zaburzona – ćwiczenie warsztatowe, mini wykład, materiały dla uczestników 
    Wpływ doznanych przez dziecko strat na jego funkcjonowanie – ćwiczenie na przykładzie historii dziecka  w rodzinnej pieczy zastępczej
  6. Znaczenie rodziny dla dziecka w opiece zastępczej, rola kontaktu z rodziną biologiczną i jak sobie z tym radzić. Emocje dziecka, związane ze spotkaniami z rodziną i ich wpływ na codzienne życie rodziny zastępczej – ćwiczenia warsztatowe pokazujące wszystkie strony (rodzina biologiczna, dziecko w rodzinie zastępczej, rodzina zastępcza). Konflikt lojalności dziecka w rodzinie zastępczej - ćwiczenie warsztatowe
  7. Współpraca rodziny zastępczej z instytucjami – praca zespołowa na rzecz dziecka. ćwiczenie warsztatowe.
    Ćwiczenie warsztatowe pokazujące, jakie instytucje wspierają dziecko, RZ i RB.
  8. Czy rodziny zastępcze są potrzebne? Jak pozyskiwać nowe rodziny zastępcze? – ćwiczenie „Burza mózgów” i dyskusja. Podsumowanie, wymiana uwag, spostrzeżeń, pytania uczestników, ankiety ewaluacyjne, wydanie zaświadczeń.
 
About
World's leading management consulting firms, where bold thinking, inspired people and a passion for results come together for extraordinary impact.
Subscribe
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.