• ul. Szpitalna 32, 88-400 Żnin
  • 52 303 01 69
  • pcpr@pcpr-znin.pl

Projekty unijne

Rodzina w centrum 2

12 wrzesień 2019

Wyjazd edukacyjny

W dniach od 26.08.2019 do 30.08.2019 odbył się 5-dniowy wyjazd edukacyjny z elementami integracyjnymi wraz z usługą hotelarską i gastronomiczną w ramach projektu „Rodzina w Centrum 2” realizowanego i współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach osi priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo Działania 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałania 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

Wykonawcą wyjazdu na zlecenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie było Galicyjskie Centrum Edukacji, Sp. z o.o. ul. Bronowicka 73, 30-091 Kraków.

Wyjazd odbył się Domu Muzealnika w Biskupinie. Na miejscu zorganizowano przejazd kolejką wąskotorową, rejs statkiem, warsztaty teatralne ze spektaklem, warsztaty edukacyjne dla dorosłych i dzieci, zajęcia animacyjne dla najmłodszych, a także szereg zabaw, konkurencji integracyjnych, w których uczestniczyły dzieci wraz z opiekunami. Dla każdej rodziny przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych. Uczestnicy wyjazdu mogli również skorzystać z konsultacji psychologicznych i mediacji.

W 4 dniu wyjazdu zorganizowana została wycieczka do Gniezna i Rogowa, a w jej planie zwiedzanie katedry i rynku, pobyt w parku dinozaurów, pobyt w Aquaparku. Pobyt w Biskupinie, wspólnie spędzony czas i piękna pogoda sprawiły, że rodziny wróciły zadowolone i z nadzieją na kolejne wyjazdy.


12 wrzesień 2019

Rodzina w Centrum 2

W ramach projektu "Rodzina w Centrum 2 "w Centrum Wspierania Rodzin odbywają się warsztaty dla rodziców wzmacniające kompetencje rodzicielskie -skierowane do rodziców biologicznych i zastępczych.

Cele i zagadnienia realizowane podczas warsztatów to:

- zdobycie wiedzy z zakresu rozwoju psychologii rozwojowej - potrzeby rozwojowe i zagrożenia, 

- poszerzenie umiejętności komunikacji z dzieckiem,

- pogłębienie świadomości siebie w kontakcie z dzieckiem (identyfikacja własnych uczuć i zachowań, szukanie możliwości radzenia sobie z nimi i zdobycie wiedzy o nowych sposobach reakcji),

- elementy wsparcia.

Metody i formy: mini –wykłady z zakresu psychoedukacji, ćwiczenia, scenki, dyskusje w oparciu o doświadczenia uczestników.


12 wrzesień 2019

Rodzina w Centrum 2

W ramach projektu "Rodzina w Centrum 2" w Centrum Wspierania Rodzin odbywają się:

- zajęcia socjoterapeutyczne - ich celem jest niwelowanie trudności emocjonalnych oraz problemów w funkcjonowaniu społecznym. Zajęcia  pomagają dzieciom nieśmiałym, zalęknionym, borykającym się z fobią szkolną. Są pomocne w korygowaniu wad wymowy: dzieci z wadą wymowy oswajają się z nią, gdy inne dzieci borykają się z podobnym problemem. 

- warsztaty  - ich celem jest  rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, nauka wyrażania emocji i uczuć, nauka funkcjonowania w zespole, nauka efektywnych sposobów organizacji  czasu wolnego, rozwijanie samodzielności, wytrwałości. Efektem będzie podniesienie własnej wartości, tolerancja i empatia w kontaktach interpersonalnych, przełamanie własnych słabości i ograniczeń, odkrycie talentów,

- poradnictwo pedagogiczne i psychologiczne  - realizowane jest poprzez procesy diagnozowania, profilaktyki, psychoedukacji, terapii, psychoterapii, konsultacji. obejmuje diagnozę i poradnictwo w zakresie problemów wychowawczych w rodzinach naturalnych i zastępczych.

Wyżej wymienione formy skierowane są do dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej, jak również z rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo - wychowawczych.


Image

24.09.2018

Projekt „Rodzina w Centrum 2” realizowany w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne Społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych RPO WKP 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego zaplanowany do realizacji w okresie od 1 lipca 2018 r do 30 czerwca 2020 r jest kontynuacją obecnie realizowanego projektu „Rodzina w Centrum” – do 30 czerwca 2018 r. Projekt jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu w partnerstwie z powiatami ziemskimi oraz miastami na prawach powiatu
Łącznie projekt obejmie ponad 2922 uczestników.
Ogólna wartość projektu wynosi: 12 619 231,90 zł, w tym:
Dofinansowanie projektu z UE: 10 726 347,11 zł
CEL: Zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej poprzez zbudowanie jednego zintegrowanego systemu pomocy dla rodzin w WKP do 30.06.2020
ZADANIA: W ramach projektu zostaną zrealizowanie następujące zadania:

Wsparcie rodziny naturalnej i zastępczej w formach zdeinstytucjonalizowanych jako element procesu aktywizacji społecznej;
Przejście z opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w lokalnej społeczności poprzez tworzenie rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci;
Doskonalenie kadry poprzez usługi szkoleniowe, doradcze i specjalistyczne dla osób sprawujących pieczę zastępczą;

Nowe zadania:
- Usługi w mieszkaniach wspomaganych, obejmujące rozwój usług w mieszkaniach treningowych;
- W ramach zadania utworzone zostaną 2 mieszkania treningowe w powiecie aleksandrowskim i sępoleńskim
- Działania służące wspieraniu rodzin i osób w wypełnianiu ról społecznych i opiekuńczo-wychowawczych realizowane przez placówki wsparcia dziennego.
- Zadanie realizowane będzie we Włocławku w placówkach wsparcia dziennego – świetlicach ZEFIR oraz ZORZA.

Zaplanowane w projekcie formy wsparcia:

- specjalistyczne poradnictwo rodzinne, w tym: pedagogiczne (łącznie 2972 godz.);
- poradnictwo prawne (łącznie 1552 porady);
- poradnictwo psychologiczne (łącznie 5282 godz.);
- poradnictwo psychiatryczne (łącznie 777 porad);
- mediacje dla rodzin zastępczych i naturalnych (łącznie 537 godz.),
- terapia rodzinna /grupowa i indywidualna (łącznie 1330 spotkań);
- warsztaty 1-dniowe dla rodzin naturalnych i zastępczych zwiększające kompetencje rodziców (łącznie 183 warsztaty) wraz z zajęciami animacyjnymi dla dzieci uczestników warsztatów,
- warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w wiek od 7 do 14 lat (łącznie 120 warsztatów);
- grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych (łącznie 223 spotkania grup);
- szkolenia dla wolontariuszy 1-dniowe (łącznie 16 szkoleń);
- wyjazdy edukacyjne z elementami integracji służ wzmacnianiu więzi i relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi (łącznie 43 wyjazdy 5-dniowe);
- superwizja rodzin zastępczych (łącznie 386 godz.);
- warsztaty dla osób usamodzielnianych, przebywających w pieczy wzmacniające ich kompetencje w wypełnianiu ról społecznych (łącznie 86 warsztatów);
- bony edukacyjne dla opuszczających pieczę zastępczą (łącznie 71 bonów);
- warsztaty "Moje emocje" dla dzieci przebywających w pieczy oraz z rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi (łącznie 68 cykli).
Zadania ROPS

Zadanie 2
Zorganizowanie 2 spotkań edukacyjnych w latach 2019, 2020, dotyczących tworzenia i wsparcia rodzinnych form pieczy zastępczej .
zorganizowanie 3 wizyt studyjnych 2018,2019 na terenie Polski, podczas których zaprezentowane zostaną dobre praktyki w zakresie działań na rzecz wsparcia rodziny i dziecka
szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,

Zadanie 3
W latach 2018-2020 zorganizowanie 12 szkoleń oraz 7 kursów specjalistycznych wraz z doradztwem indywidualnym na każdym szkoleniu.

Szczegółowych informacji dotyczących działań w projekcie udziela mgr Kamila Jankowska - specjalista ds wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.


Image

20.08.2018 - 24.08.2018

W dniach 20.08.2018 - 24.08.2018 odbył się wyjazd edukacyjny dla rodzin w ramach projektu "Rodzina w Centrum 2". Organizatorem wyjazdu na zlecenie PCPR był Ośrodek Szkoleniowy Gabinet Pedagoga Janusz Witkowski z Janowca Wlkp.

Celem wyjazdu edukacyjnego było wzmocnienie więzi uczuciowej pomiędzy członkami rodzin, trenowanie umiejętności społecznych
i kompetencji opiekuńczych, a także obserwacja rzeczywistych relacji panujących pomiędzy rodzicami i dziećmi, promowanie właściwego modelu życia rodziny oraz podnoszenie świadomości na temat problemów społecznych. Uczestnicy brali udział w warsztatach dydaktycznych z psychologiem i pedagogiem, poradnictwie indywidualnym, wycieczce do Gniezna oraz zajęciach z animatorem, kucharzem i kosmetyczką.

About
World's leading management consulting firms, where bold thinking, inspired people and a passion for results come together for extraordinary impact.
Subscribe
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.