• ul. Szpitalna 32, 88-400 Żnin
  • 52 303 01 69
  • pcpr@pcpr-znin.pl

Projekty unijne

Rodzina w centrum 3

Image

Zaktualizowane informacje dotyczące całkowitej wartości i dofinansowania projektu  "Rodzina w Centrum 3": 

Całkowita wartość projektu: 20 689 680,00 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 17 586 228,00 zł

Image
Image

Projekt Rodzina w Centrum 3 współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

 

CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU:             19 330 603,60 zł 

DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE:          16 431 013,06 zł

OKRES REALIZACJI PROJEKTU:                    01.01.2021 – 31.12.2023

 

CEL PROJEKTU

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w formach zdeinstytucjonalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim.

 

EFEKTY:

  • kompleksowe objęcie wsparciem rodzin zastępczych oraz rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze

  • poprawę relacji w rodzinie

  • równe szanse rozwoju dzieci

  • zmniejszenie liczby dzieci umieszczanych w pieczy

  • wzrost liczby kandydatów na rodziny zastępcze


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie przystąpiło do realizacji projektu „ Rodzina w Centrum 3” w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne Społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych RPO WKP 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, który jest kontynuacją realizowanych wcześniej projektów „Rodzina w Centrum” i „ Rodzina w Centrum 2”.  

 

CEL: Zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej poprzez zbudowanie jednego zintegrowanego systemu pomocy dla rodzin.

 

ZADANIA: W ramach projektu zostaną zrealizowanie następujące zadania:

 

- wsparcie rodziny naturalnej i zastępczej w formach zdeinstytucjonalizowanych jako element procesu aktywizacji społecznej,

 

- przejście z opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w lokalnej społeczności poprzez tworzenie rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci,

 

- doskonalenie kadry poprzez usługi szkoleniowe, doradcze i specjalistyczne dla osób sprawujących pieczę zastępczą,

 

- rozwój usług w mieszkaniach treningowych.

 

 

W ramach projektu utworzone zostanie mieszkanie treningowe w Powiecie Żnińskim dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą.

 

Zaplanowane w projekcie formy wsparcia:

 

- specjalistyczne poradnictwo pedagogiczne,
- poradnictwo psychologiczne,
- poradnictwo psychiatryczne,

- poradnictwo logopedyczne,
- terapia rodzinna /grupowa i indywidualna,
- warsztaty 1-dniowe dla rodzin naturalnych i zastępczych zwiększające kompetencje rodziców wraz z zajęciami animacyjnymi dla dzieci      uczestników warsztatów,

- warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, w tym warsztaty zapobiegające niedostosowaniu społecznemu,

- grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych,
- warsztaty dla osób usamodzielnianych, przebywających w pieczy wzmacniające ich kompetencje w wypełnianiu ról społecznych,
- zajęcia profilaktyczno – wychowawcze,

- spotkania dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej i placówek opiekuńczo – wychowawczych.

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zapraszamy do kontaktu telefonicznego ze specjalistą ds wsparcia rodziny i pieczy zastępczej Kamilą Jankowską pod numerem 52 30 30 169.

Informacje uzyskać można również w siedzibie Centrum przy ulicy Szpitalnej 32 w Żninie.

 

Poniżej do pobrania dokumenty rekrutacyjne do projektu:


OTWIERAJĄ SIĘ NOWE MOŻLIWOŚCI WSPARCIA I POMOCY DLA RODZIN W POWIECIE ŻNIŃSKIM

Rusza trzecia edycja projektu partnerskiego pn. „Rodzina w Centrum 3” dzięki której otwierają się w województwie kujawsko-pomorskim nowe możliwości wsparcia i pomocy dla rodzin oraz dzieci i młodzieży borykającej się z problemem FASD czyli płodowym zespołem alkoholowym.

 

Do tej pory rodziny mogły korzystać tylko w wąskim obszarze ze  wsparcia, a teraz dzięki zawiązaniu w projekcie partnerskiej współpracy z  Fundacją na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych "DAJ SZANSĘ"  z siedzibą w Toruniu idzie fala nowych działań dających możliwości wczesnej profilaktyki i precyzyjnej diagnozy oraz ustalenia i realizacji indywidualnych ścieżek terapeutycznych/rehabilitacyjnych dzieci i rodzin z problemem FASD. Z jednej strony działania zaplanowane w projekcie stanowią odpowiedź na potrzeby środowiska rodziców dzieci obarczonych FASD do poszerzenia kompetencji w zakresie postępowania z dzieckiem z tego typu schorzeniem oraz do przygotowania rodziców do pracy terapeutycznej z dzieckiem w domu, z drugiej zaś Projekt daje szansę rodzinom z całego regionu na  specjalistyczną  diagnostykę  zaburzeń neurorozwojowych u dzieci i młodzieży z podejrzeniem FASD, ze sprecyzowaniem rodzaju dysfunkcji i zaburzeń współistniejących, a następnie zastosowanie adekwatnej kompleksowej  terapii w postaci 5- dn. pobytów terapeutycznych rodzin z dziećmi w prowadzonym przez Fundację Daj Szansę Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Toruniu.

 

Uzupełnieniem powyższych działań będzie organizacja spotkań świadomościowych, dla grup interdyscyplinarnych mających na celu nawiązanie szerokiej współpracy różnych  podmiotów w obszarze problematyki FASD, w tym: rodziców zastępczych, pracowników instytucji pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, psychologów, nauczycieli wspierających rozwój wychowawczy dzieci i młodzieży oraz służb medycznych w celu wspierania rodziców i opiekunów oraz dzieci i młodzieży borykającej się z problemem FASD.

 

Tematyką spotkań będą m.in.:

  • zaburzenia więzi - psycholog,

  • wspieranie rozwoju dziecka z FASD - rodzic, ekspert, rodzic zastępczy/adopcyjny,

  • terapia dziecka z FASD i interdyscyplinarna pomoc rodzinie.

 

Wszelkie informacje dotyczące możliowości skorzystania z w/w form wsparcia można uzyskać poprzez poniższy kontakt:

  • Fundacja DAJ SZANSĘ pod numerem telefonu: (56) 648 23 963 https://www.fundacja-dajszanse.pl

  • Psycholog-terapeuta, pracownik kluczowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Kamila Jankowska - specjalista ds wsparcia rodziny i pieczy zastępczej - PCPR Żnin tel. (52) 30 30 169


Image

PROJEKT RODZINA W CENTRUM 3

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata
2014 – 2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

 

Całkowita wartość projektu: 12 663 937,00 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 10 764 346,45 zł

BENEFICJENCI PROJEKTU

  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu;

  • 19 Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w województwie kujawsko-pomorskim;

  • 4 Ośrodki Pomocy Społecznej w miastach na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim.

  • Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych "DAJ SZANSĘ"

OKRES REALIZACJI

Projekt realizowany będzie od 01.01.2021 r. do 31.12.2022 r.

CEL PROGRAMU

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej
w województwie kujawsko-pomorskim.


Mieszkanie treningowe w Podobowicach

Przedstawiamy NASZE MIESZKANIE do zadań specjalnych po kapitalnym remoncie – mieszkanie treningowe w Podobowicach – lokal, który daje dach nad głową, ale również uczy, wychowuje i szkoli do samodzielności.

Mieszkanie powstało w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3” w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne Społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych RPO WKP 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ta forma wsparcia skierowana jest do usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej, zarówno typu rodzinnego jak i instytucjonalnego. Chodzi o to, by nastolatkowie dotąd otaczani opieką przez rodziców zastępczych lub wychowawców nauczyli się funkcjonowania w realnym świecie i potrafili zadbać o siebie i swoje mieszkanie. Tego typu lokal nie jest dany raz na zawsze. „Treningi" trwają zwykle tyle, ile wymaga nauczenie samodzielności lokatorów. Wszystko określa regulamin mieszkania.

Szczegółowych informacji udziela Kamila Jankowska - specjalista do spraw wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.


Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego nr 3/91/22 z dnia 26 stycznia 2022r. w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Rodzina w Centrum 3” informujemy, że termin realizacji oraz wartość i kwota dofinansowania projektu uległy zmianie.

Image
Image
About
World's leading management consulting firms, where bold thinking, inspired people and a passion for results come together for extraordinary impact.
Subscribe
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.